Geološka izložba pod nazivom „Šta se krije ispod ravnice?“ autora dr Ivana Dulića biće svečano otvorena u petak, 29. novembra 2024. godine, u 18 časova u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin. Ova izložba posetioce poziva na dugo putovanje u kojem će prošetati po prastarom kopnu Paleoevrope, zaroniti u dubine Tetiskog okeana, biti svedok stvaranja novog kopna Evrope, roniti oko sprudova Panonskog mora i posle sudara sa severcem ledenih doba, izroniti u plodnu vojvođansku ravnicu.
Na izložbi će biti predstavljeno nekoliko stotina fosilnih ostataka. Pored eksponata sa Fruške gore, izložbom će dominirati eksponati koji vode poreklo iz bušotina koje su realizovane na prostoru srednjeg Banata, odnosno, šireg okruženja Zrenjanina. Ono što je interesantno je velika sličnost u geološkoj građi ova dva prostora, ali biće naglašene i razlike koje su priredila geološka događanja, naročito u poslednjih desetak miliona godina.
Dugo je čovek bio ubeđen da je Zemlja konačna, da je svet nepromenljiv. Sve se menja, iz godine u godinu, iz dana u dan, iz sata u sat. I sada, dok posmatramo okamenjene tragove vremena, pesak u pustinji osvaja nove širine, reke usecaju kanjone, talasi pomeraju obale, u toplim morskim plićacima korali grade sprudove, a u hladnim morskim dubinama taloži se mulj, koji će vremenom postati stena. Trese se tlo, rađaju se okeani, planine, rastu, stare i nestaju pod zatalasanom ravnicom. Ali, ni ravnica nije večna, prirodni procesi nikada ne miruju.
Nadležna u Narodnom muzeju Zrenjanin je Nataša Knežević, viša kustoskinja Prirodnjačkog odeljenja. Izložba je realizovana uz podršku Naučno-tehnološkog centra NIS-Naftagas.