Зрењанинска Ноћ музеја биће обележена у суботу, 17. маја 2025, у Народном музеју Зрењанин у термину од 17 до 21 сат. Програм Музеја обухватаће различите садржаје за најмлађе посетиоце, неколико камерних поставки и концерт Зрењанинског камерног оркестра. Улаз је бесплатан на све садржаје.
Програм:
ИЗЛОЖБЕНА АКТИВНОСТ:
17ч – Кутак за децу и младе / Атријум – Отварање изложбе радова кратког програма „Уметничка играоница“
Изложбу организује Предшколска установа Зрењанин, а поставка обухвата радове даровитих предшколаца. Реализатор је Милица Шкрбић Шкипина, педагог за ликовно васпитање Предшколске установе Зрењанин, док је координаторка изложбе Александра Курјак, музејска едукаторка зрењанинског музеја.
ЕДУКАТИВНА АКТИВНОСТ:
18-20ч – Стална поставка – Музејска потрага
“Музејска потрага” је едукативна активност која има циљ да заинтересује и приближи деци садржај музеја. Кроз истраживање и активно учешће, деца уз забаву стичу нова или утврђују већ стечена знања о завичајном културном и историјском наслеђу. Ауторка: Александра Курјак, музејска едукаторка.
18–20ч – Кутак за децу и младе – Радионица „Моја играчка од глине”
Учесници у радионици имаће прилику да праве играчаке од глине, које могу бити налик играчкама из давнина или оним са којима се играмо у садашњости. Поред едукативног карактера радионице, у којој ће учесници имати прилике да сазнају како су изгледале дечје играчке у далекој прошлости, она подстиче машту, индивидуалност и креативно изражавање деце. Препоручени узраст је од 4 до 10 година. Аутори: Татјана Петровић, конзерваторка метала, Дијана Борош, конзерваторка керамике, Оливера Старчевић, техничар за конзервацију, и Александар Шаламон, кустос-археолог.
КАМЕРНЕ ПОСТАВКЕ:
17-21ч – први спрат (ходник) – Представљање пројекта „Музеј у школама“
Камерна поставка представиће део материјала добијеног из општина Нова Црња и Житиште приликом реализације пројекта „Музеј у школама“. У питању је вишегодишњи пројекат којим се акцентује значај међуинституционалне сарадње музеја и школа. Аутори поставке / кустоси: руководилац пројекта Душан Маринковић и чланице пројектног тима Александра Козарев, Ксенија Ђукић, Бранка Сикимић и Владислава Игњатов.
17-21ч – први спрат (ходинк) – „Паркови – зелене оазе града“
Камерна поставка „Паркови – зелене оазе града“ приказује паркове на подручју града Зрењанина и истиче њихов значај у животу локалне заједнице. На поставци су представљени примерци парковских биљних врста, од жбунастих до зимзелених и листопадних дрвенастих биљака, чиме је истакнута њихова разноврсност. Ауторка поставке: Наташа Кнежевић, музејски саветник биолог.
17-21ч – други спрат – Представљање најстарије књиге из Збирке старе и ретке књиге (16.век)
Недавним истраживањима и у сарадњи са стручњацима Библиотеке Матице српске, путем водених жигова на страницама књиге, потврђено је да књига потиче из средине 16. века, како је и навођено у инвентарној књизи Музеја, из 1552. године. Ради се о рукописном римокатоличком молитвенику, малог формата, писаног на народном српском језику, на латиници. Изузетна вештина, стрпљење и уметнички дар писара, али и књиговесца, чини овај артефакт уникатним и предметом од изузетног значаја, сачуваним у Збирци старе и ретке књиге. Ауторка поставке: Бојана Петраш, виша дипломирана библиотекарка.
17-21ч – други спрат – Представљање дела поклон-колекције породице Ступар
Археолошко одељење је ове године богатије за више од две стотине предмета који су у зрењанински Народни музеј стигли као поклон породице Ступар. Предмети су били део личне колекције Душана Ступара, рођеног у селу Крајишник, и представљају вредне артефакте од неолита и винчанске културе, па све до средњег века. Посетиоци ће имати прилику да виде део ових предмета на камерној поставци, која ће за Ноћ музеја ове године бити постављена да другом спрату Народног музеја Зрењанин, у склопу сталне поставке Археолошког одељења. Аутор поставке: Александар Шаламон, кустос-археолог.
МУЗИЧКИ ПРОГРАМ:
18:30ч – Атријум – Концерт Зрењанинског камерног оркестра у сарадњи са Културним центром Војводине „Милош Црњански“
Програм: Ивана Војновић, Јелена Дабић, Ђорђе Марковић, Тамара Кнежевић, Светозар Нешић
Ивана Говорчин.
Солисткиња: Рада Воргић Журжован
Диригент: Микица Јевтић
АКТУЕЛНЕ ИЗЛОЖБЕ:
Салон – Изложба „Модни цртежи Александра Јоксимовића“ обухвата педесетак његових илустрација, цртежа и радних скица насталих у периоду од 1965. до 1999. године. Уз њих, изложена су и два портрета чији су аутори Момо Капор и славни руски креатор Слава Зајцев, који нам говоре о личним и професионалним везама које је Јоксимовић неговао са истакнутим уметницима свог времена. Александар Јоксимовић један је од најзначајнијих српских и југословенских модних креатора друге половине 20. века. Домаћа јавност га је називала „краљем маказа“, а у иностраним модним круговима поређен је са Кристијаном Диором, Ив Сан Лораном и Пјер Карденом.
Мали салон – Изложба„Испит зрелости“ прати хронолошки период развоја гимназија на простору Војводине које су и даље актуелне, од друге половине 19. века (када се појављују први испити зрелости у српским гимназијама) до 60-их година 20. века (када почиње нови начин и приступ прославе матуре препознатив и данашњим ђацима). Посетиоци могу видети реконструкцију учионице са краја 19. и почетка 20. века, историјске записе комисија са полагања испита зрелости, ђачка сведочанства и књижице, школске извештаје, сачуване матурске таблое, наставна средства, уџбенике, одећу која осликава одређени временски период, актуелну музику и фотографске атеље.
Добро нам дошли!