Александар Радојевић А + Ц: Архитектура и цртеж

У четвртак, 12. септембра 2024. године, у Малом салону Народног музеја Зрењанин биће отворена ретроспективна изложба професора арх. Александра Радојевића под називом „Александар Радојевић А + Ц: Архитектура и цртеж“. Ауторка изложбе је мр Маре Јанакова Грујић, историчарка уметности.

„У својој балансираној стваралачкој генези архитекта Александар Радојевић (1934, Нови Сад) је проширио простор урбаног, антропогеног дискурса и потцртао многе значајне аспекте српског неимарства. Пред зрењанинском публиком ће се наћи изложба ретроспективног карактера која тежи да обухвати целокупан радни век и прикаже целовиту уметничку личност овог аутора. У тематском смислу ту су три основне целине: панои са архитектонским остварењима (употпуњени сачуваним макетама радова), панои са цртежима и мини-циклус паноа са репродукованим иконама. За разлику од првог, сувереног у свом јавном карактеру и доминантног на изложби у квантитативном смислу, два последња циклуса нам презентују Радојевића у мање познатом, интимном смислу, документујући његове пасије и афинитете. С обзиром да оловка и дрвена боја још увек употпуњавају његов радни дан, преко њих се континуираном временском линијом можемо вратити до студентских дана и незаборавних поука које је добијао од својих професора. Изложба у Народном музеју Зрењанин приређена је у сусрет четрдесетогодишњици од реализације његовог пројекта реконструкције и унутрашњег уређења са организацијом музејске поставке.“
(М. Јанакова Грујић, из каталога изложбе)