Предавање „Деца у рату – српски избеглички домови у Матарушкој Бањи 1942–1944“

Предавање под називом „Деца у рату – српски избеглички домови у Матарушкој Бањи 1942–1944“ биће одржано у Салону Народног музеја Зрењанин у четвртак, 24. октобра 2024. године са почетком у 19 часова. На предавању ће говорити др Љубинка Шкодрић, виша научна сарадница Института за савремену историју у Београду, и Мирјана Савић, музејска саветница Народног музеја Краљево. Специјални гост на предавању биће Драган Жигић из Зрењанина, који је као деветогодишњи дечак са браћом био смештен у Матарушкој Бањи 1943-1944, и чије је сећање и сведочење једно од најдрагоценијих што се тиче ове теме.

Надлежни кустос из зрењанинског музеја је Лазар Сретеновић, историчар.

Др Љубинка Шкодрић, виша научна сарадница Института за савремену историју у Београду, и Мирјана Савић, музејски саветник Народног музеја Краљево ауторке су истоимене монографије и изложбе која је реализована 2023. године и за коју су недавно добиле признање Музејског друштва Србије за изузетне резултате у претходној години. Значај овог пројекта огледа се у његовој слојевитости у обради и мултимедијалном представљању теме путем изложбе, монографије и два документарна филма снимљена са некадашњим штићеницима ових домова, у продукцији Телевизије „Храм“ и Портала Круг.

Током читавог Другог светског рата у окупирану Србију су долазили таласи избеглица из свих крајева разорене Краљевине Југославије, што је наметнуло нужност њиховог организованог збрињавања. У ту сврху у новембру 1941. је основан Комесаријата за избеглице и пресељенике, под чијим покровитељством у Матарушкој Бањи 3. јуна 1942. Српски избеглички домови почињу са збрињавањем избегличке деце, као најрањивије социјалне категорије. Тиме је ово популарно туристичко место преображено у један од најзначајнијих хуманитарних центара у Србији, којем се 1943. прикључио и Манастир Студеница, као опоравилиште за децу слабијег здравЉа. Брига о изнемоглој и болесној деци била је комплексна и обухватла је смештај, одевање, исхрану, лечење, школовање, васпитавање и организовање њиховог слободног времена. Од јуна 1942. до новембра 1944. у Српским избегличким домовима у Матарушкој Бањи уточиште је пронашло преко 3445 малишана, са свих подручја нестале Краљевина Југославије.