“Вече фотографије са Брајаном Рашићем”

У Салону Народног музеја Зрењанин, у понедељак 20. септембра са почетком у 20 часова, у оквиру завршног програма изложбе “Под сјајем звезда – Изложба фотографија Брајана Рашића”, биће одржано предавање “Вече фотографије са Брајаном Рашићем”. На предавању ће аутор поменуте изложбе, светски познати музички фотограф Брајан Рашић говорити о својој каријери дугој четири деценије и приказивати фотографије из своје богате архиве, на којима су култни музички извођачи из света музике, односно избор фотографија које нису ушле у поставку изложбе.

Улаз је слободан, добро дошли!

Да подсетимо:

Изложба „Под сјајем звезда – Изложба фотографија Брајана Рашића“ свечано је отворена у Салону Народног музеја Зрењанин 30. јуна у оквиру манифестације „Недеља културе“. Више од стотину фотографија на којима су музичке звезде које је фотографисао Рашић последње четири деценије представљају прву ретроспективу која је приређена на подручју бивше Југославије. Вишедеценијски опус култног рок фотографа Брајана Рашића рефлектује историју читавог једног цивилизацијског феномена званог – рокенрол.

Аутор изложбе је фотограф Брајан Рашић, док је продуцент изложбе Дарко Бађок. Кустоскиња изложбе и ауторка текста у каталогу је Ивана Арађан, историчарка уметности из Народног музеја Зрењанин.
Бранислав Брајан Рашић, један је од најпознатијих светских рок фотографа данашњице. Многи популарни извођачи и музичке иконе из света поп, рок, џез, кантри и блуз музике овековечени су његовом камером: Мади Вотерс (Muddy Waters), Френк Синатра (Frank Sinatra), Чак Бери (Chuck Berry), Дејвид Боуви (David Bowie), Тина Тарнер (Тина Турнер), Ејми Вајнхаус (Amy Winehouse), Роби Вилијамс (Robbie Williams), Мадона (Madonna), бендови The Rolling Stones, U2 и многи други. Фотографије музичких звезда Брајана Рашића налазе се у магазинима, књигама, на насловним странама музичких албума, изложбама које се приређују широм света, док те фотографије ексклузивно представља водећа светска агенција Getty Images. У својој каријери дугој четири деценије, фотографисао је музичке светске звезде на преко 8.000 концерата.

Изузетно важна ставка биографије, јесте Брајанова професионална сарадња са музичком иконом рок културе Дејвидом Боувијем (David Bowie), коме је био званични фотограф од албума Let’s Dance (1983). Од 2006. године постаје званични фотограф култног бенда The Rolling Stones.
У оквиру изложбе Под сјајем звезда, југословенском Новом таласу дата је посебна пажња унутар контекста глобалне представе рокенрола. На Рашићевим фотографијама истичу се протагонисти домаће сцене, односно Новог таласа, бендови Електрични оргазам, Идоли, и Шарло акробата.

Покровитељи изложбе су Министарство културе и информисања Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и верске заједнице и Град Зрењанин.