Предавања и радионице под заједничким насловом „Трукерски занат – Везак везло злато материно“

Предавања и радионице под заједничким насловом „Трукерски занат – Везак везло злато материно“ одржаваће се у Малом салону Народног музеја Зрењанин у периоду од 19. до 22. новембра 2024. године у термину од 18 часова.

Циљ радионица и предавања је да се промовише један од најстаријих заната – трукерски занат, као и да се трукерским занатлијама као носиоцима културног наслеђа пружи пуна подршка. Поред тога, један од циљева је и да едукује све заинтересоване, а посебно младе, пружајући им основна знања везана за преношење мустри на платно. У том контексту остварена је сарадња са Хемијско-прехрамбеном и текстилном школом “Урош Предић” из Зрењанина. Овом манифестацијом указујемо и на перспективе самог заната и начине на које иструковани предмети могу постати део како туристичке понуде тако и део савременог ентеријера и тржишта.

Програм почиње у уторак, 19. новембра, у 18 часова предавањем о настанку и развоју трукерског заната, орнаментици и везу које ће одржати Љиљана Трифуновић, музејска саветница – етнолошкиња Музеја Војводине. У среду, 20. новембра, у 18 часова трукерка Смиљка Булатовић из Кикинде говориће о начинима и техникама преношења трукерских мустри са шаблона на платно.

У четвртак и петак, 21. и 22. новембра, са почетком у 18 часова биће организоване радионице труковања које ће водити Рожа Хорват и Виолета Фијат из Зрењанина. Током радионица ће трукерски мајстори, помоћу старих дрвених калупа, традиционалне орнаменте преносити на папир и тако стварати комплексне целине које ће потом преносити на платно. На овај начин ће преносити своја знања и умећа на све заинтересоване, а посетиоци ће имати прилику да уживо прате, посматрају као и да сами учествују у програму. Преко иструковане мустре се изводио вез по писму, којим су украшавани бројни употребни и одевни предмети.

Трукери су занатлије које су производиле мустре за вез. Они су израђивали мустре од дрвених калупа, на којима је обликована шара од бакарних трака. Након тога, мустра са калупа, у коју је утискивана плава боја, преносила се на папир – шаблон, а са папира на платно.
Мустре, које би направили трукери, у 19. веку су, када је народни вез доживео експанзију, биле скупе и доступне само богатијем слоју становништва. Али, захваљујући жељи, вештини и сналажљивости мајстора тога времена, мустре су се даље прецртавале. И слободном руком и на разне друге начине, тек мустре су стизале и до оних којима су оригиналне биле скупе.
Током трајања програма биће представљени и предмети из Етнолошке збирке музеја попут трукерских мустри, шаблона, трукованих и везом украшених предмета.

Координатор и аутор овог програма је Бранка Сикимић, виша кустоскиња – етнолошкиња Народног музеја Зрењанин. Реализацију програма подржало је Министарство културе Републике Србије.

Прочитајте остале актуелности

Народни музеј Зрењанин

Актуелности