Стрма равница. Сто година од колонизације Војводине 1921. године

У петак, 29. априла 2022. године, са почетком у 17 часова у Салону Народног музеја Зрењанин биће свечано отворена изложба Музеја Војводине под називом „Стрма равница. Сто година од колонизације Војводине 1921. године“ аутора Богдана Шекарића, музејског саветника етнолога, и Димитрија Михајловића, кустоса историчара.

Изложба „Стрма равница“ обележава јубилеј једног века колонизације војвођанских области. Након Првог светског рата и формирања Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца дошло је до значајних демографских промена. Добровољци српске војске имали су право на обећану им земљу у младој држави. Највећи број колониста добровољаца долазио је из динарских предела Краљевине СХС, тачније Босне, Херцеговине, Црне Горе, Лике, Баније, Кордуна, Далмације, али и из Баната, Бачке, Барање, Срема и Славоније. Заједно са колонистичким таласом померало се и локално словенско становништво док су из Мађарске и Румуније пристизале оне српске породице које су се одлучиле да оптирају и населе се у новонасталој јужнословенској држави.

Као резултат теренског истраживања у преко 30 места широм Војводине, изложба „Стрма равница“ представља један век живота колонистичке популације на војвођанским просторима. Од одликовања, оружја, докумената, народних ношњи до пољопривредних радила, грађе, алата, покућства и фотографија. Изложбу прате документарни филмови који говоре о сећању сведока окупације у Другом светском рату и судбине добровољачких породица, рушења споменика Краља Петра I Карађорђевића, градње добровољачких насеља и прављења хране карактеристичне за стари завичај колониста.

Предмети на поставци махом су власништво породица потомака српских ратних добровољаца. Уз њихову помоћ, али и уз помоћ рецензената, стручних сарадника, колега, пријатеља и осталих људи добре воље изложба „Стрма равница“ јавности представља културно и материјално наслеђе српских добровољаца колониста из Великог рата.