Предавање „Лудвиг (Лујо) Тунер: градитељ Београда и пројектант Фабрике уља у Петровграду”

У оквиру изложбе „Дијамант: Хвала Вам за деценије поверења” у Малом салону Народног музеја Зрењанин као део пратећег програма, аутор изложбе и каталога Дејан Воргић, кустос – историчар уметности зрењанинског музеја, припремио је предавање и стручно вођење.
У среду, 11. октобра 2023, са почетком у 19 часова у Малом салону Народног музеја Зрењанин биће одржано предавање под називом „Лудвиг (Лујо) Тунер: градитељ Београда и пројектант Фабрике уља у Петровграду”. Предавање је посвећено животу и раду Лудвига (Луја) Тунера (1886–1955), рођеног брата чувеног зрењанинског каменорезца Теодосија Тунера и вајара Алојза Тунера. Овај инжењер и предузимач познат је, пре свега, као велики градитељ Београда и Србије, док је пројекат уљаре за сада једино његово познато дело у Зрењанину. Грађевинска фирма „Тунер и Вагнер“, чији власник је био Лујо Тунер, од 1919. до 1942. године изградила је више десетина капиталних и инфраструктурних објеката на простору данашње Србије, Македоније и Хрватске. Поред општег прегледа градитељске делатности ове компаније, публика ће имати прилику да се ближе упозна са првобитним комплексом фабрике уља у Зрењанину и њеним значајем за богато индустријско наслеђе града.