„Спомен-парк на Багљашу – место трагичне прошлости и контрадикторне стварности“

У петак, 26. априла 2024. године, са почетком у 19 часова у Малом салону Народног музеја Зрењанин Дејан Воргић, кустос историчар уметности зрењанинског музеја, одржаће предавање под насловом „Спомен-парк на Багљашу – место трагичне прошлости и контрадикторне стварности“.

Предавање прати хронолошку нит од почетка развоја локалитета, па све до уобличавања данашњег Спомен-парка на Багљашу. Током времена топоним је постао синоним за бројне контрадикторности и апсурдности које ће довести до његове аутентичности. У години када Зрењанин обележава 80 година од ослобођења, поставља се питање да ли на адекватан начин чувамо сећање на невине жртве пале у вихору Другог светског рата. Циљ предавања је између осталог да мапира и перципира све проблеме и нелогичности, како би се смањиле евентуалне грешке у будућности.