Промене назива улица и тргова у Зрењанину као огледало друштвених промена

У среду, 2. октобра 2024. године, са почетком у 19 часова у Салону Народног музеја Зрењанин биће одржано предавање мастер историчара Александра Радловачког под називом „Промене назива улица и тргова у Зрењанину као огледало друштвених промена“.

Предавање је организовано у дану када се обележа 80 година од ослобођења од фашизма, а биће речи о томе када су се и како мењали називи улица и тргова у Зрењанину током последњих 150 година.

Историчар Александар Радловачки говориће и о томе који владари и које историјске личности су у прошлости заслужиле да се градски тргови и улице зову или не зову више по њима, које су личности још за живота добиле своје улице у нашем граду и како су се неке улице „селиле“ током времена.

Александар Радловачки је рођен 1988. године у Зрењанину. Основне и мастер академске студије историје завршио је на Катедри за историју Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду. Аутор је или коаутор неколико стручних радова објавлјених у часописима Грађа за проучавање споменика културе Војводине, Архивски анали, Дистрикт и др.

Тренутно ради у Народном музеју Зрењанин, учествовао је у пројектима стажирања Викимедије Србије у Заводу за заштиту споменика културе Зрењанин (2019) и Народном музеју Зрењанин (2022). Осим историјом бави се и фотографијом, за коју је у више наврата награђиван. Један је од оснивача удружења историчара Зрењанин експлоратива.