Предавање „Две Мирјане: стваралаштво и сусрети Мирјане Шипош и Мирјане Николић Пећинар“

У четвртак, 26. октобра 2023, са почетком у 18 часова у Салону Народног музеја Зрењанин, биће одржано предавање „Две Мирјане: стваралаштво и сусрети Мирјане Шипош и Мирјане Николић Пећинар“ које организује Народни музеј Зрењанин у сарадњи са Савременом галеријом Зрењанин. Предавање је део пратећег програма изложбе „Интимни простори Мирјане Николић Пећинар“, а биће речи о животу и делу ове сликарке као и њене старије колегинице са којом се дружила и стварала у Зрењанину и Ечки. Предавачи: Оливера Скоко, виша кустоскиња-историчарка уметности Народног музеја Зрењанин и Славица Жарковић, виша кустоскиња-историчарка уметности Савремене галерије Зрењанин.

Изложба под називом „Интимни простори Мирјане Николић Пећинар“ отворена је у Салону зрењанинског музеја 6. септембра 2023. године, на дан рођења ове сликарке. На изложби је представљено 46 радова у власништву Народног музеја Зрењанин, Савремене галерије Зрењанин и Милице Ивковић из Београда. Ауторка ове актуелне изложбе, Оливера Скоко је представила овом поставком и пратећим каталогом живот и стваралаштво сликарке Мирјане Николић Пећинар, док је Славица Жарковић на сличан начин 2017. године у простору зрењанинске Савремене галерије приказала уметничко кретање Мирјане Шипош изложбом „Тихо и ненаметљиво“. Обе сликарке су своје школовање започеле у Великом Бечкереку /Петровграду (данас Зрењанину), обе су завршиле Академију ликовних уметности у Београду уз специјални течај код истог професора, Недељка Гвозденовића. Две Мирјане су припадале „Зрењанинској групи“, а потом и „Банатској групи“ уметника чије су изложбе 1953.  и 1954.  покренуле питање оснивања уметничке колоније у Ечки, односно Зрењанину. Након што се то и десило, сликарке су биле међу учесницима, обе по 14 пута.