Предавање „Атентат у Марсељу“

У среду, 9. октобра у 19 часова у Салону Народног музеја Зрењанин биће одржано предавање „Атентат у Марсељу“ организовано поводом 90 година од атентата на краља Александра I Карађорђевића у организацији удружења „Светосавље“. Предавач је Рако Томовић, професор историје у пензији.

Атентат у Марсељу на краља Александра I Карађорђевића  одиграо се у уторак, 9. октобра 1934. године, приликом његове званичне посете Француској. Тога дана Краљ Ујединитељ, после пута преко Цетиња и јадранског приморја, коначно је стигао у Марсељ. Владо Георгијев Черноземски убио је југословенског краља Александра Карађорђевића и ранио француског министра унутрашњих послова Жан Луја Бартуа, који је касније преминуо од рана. У гужви која је уследила, француски полицајац мачем је оборио Черноземског, а затим су га, погођеног са више метака у тело, на смрт претукли окупљени грађани. Черноземски је био члан Унутрашње македонске револуционарне организације (ВМРО) која је имала за циљ стварање независне државе Македоније.