Тематско вођење кроз сталну поставку Уметничког одељења

У оквиру манифестације “Музеји за 10”, у Народном музеју Зрењанин у петак, 20. маја 2022, са почетком у 18 часова биће одржано тематско вођење кроз сталну поставку Уметничког одељења под називом “Огледало друштва – портретно сликарство 19. и 20. века из фонда Збирке ликовне уметности Народног музеја Зрењанин”. Приликом овог вођења, посетиоци ће моћи да сазнају који су типови грађанских или владарских портрета били најчешћи у националном, односно завичајном сликарству у периоду од половине 19. до половине 20. века. Уз анализу портрета, указаће се на детаље који сведоче о статусу и улози у друштву портретисаних личности. Неки од портрета о којима ће бити реч су грађански портрети у стилу бидермајера чији је аутор Константин Данил, портрети великана наше историје попут Михајла Пупина, као и репрезентативни портрети краља Петра I и краља Александра I Карађорђевића, које је насликао Урош Предић.

Заинтересоване посетиоце ће кроз поставку водити Ивана Арађан, кустос-историчар уметности, координатор Педагошко-информативне службе.