Стручно вођење кроз изложбу „Козара 1942“

У оквиру изложбе „Козара 1942“ која је тренутно актуелна у Малом салону Народног музеја Зрењанин у четвртак, 19. јануара 2023, са почетком у 19 часова биће одржано стручно вођење Бојана Арбутине, једног од аутора поставке и кустоса Музеја жртава геноцида из Београда.

Изложба „Козара 1942“ настала је поводом обележавања осамдесете годишњице немачко-хрватских масовних ратних злочина почињених над десетинама хиљада Срба у области Козаре и Поткозарја. Поставку је приредио Музеј жртава геноцида док су аутори изложбе историчари докторанд Бојан Арбутина, кустос Музеја жртава геноцида, Марина Љубичић Богуновић, виша кустоскиња Меморијалног музеја на Мраковици, и Борис Радаковић, кустос Меморијалног музеја на Мраковици. Аутор поставке је др ум Никола Радосављевић, руководилац Групе за програме у култури, просвети, уметности и издаваштву Музеја жртава геноцида. На изложби, поред осталог, по први пут од окончања Другог светског рата представљени су поједини експонати, као и аутентични аудио-видео записи трагичних догађаја на Козари (тзв. сликописи НДХ).