Пројекција документарног филма „За бољу жетву”

У оквиру изложбе „Аграрно наслеђе Баната”, која је постављена у Салону Народног музеја Зрењанин, у четвртак, 26. јануара 2023. године, са почетком у 18 часова биће одржан интерактиван програм намењен публици која је заинтересована за ову тему. Након пројекције документарног филма „За бољу жетву” (30 минута) који је снимљен у Накову крај Кикинде 1948. године, присутнима ће се обратити коауторка изложбе мр Рајка Грубић, музејска саветница, етнолошкиња и Ивана Арађан, виша музејска педагошкиња из Народног музеја Зрењанин. Програм је замишљен као разговор са публиком о темама земљорадње (орање, сејање, окопавање, жетва, вршидба, берба кукуруза и др.) током 20. века. Разговараће се и о обичајима и веровањима који су пратили наведене пролећне, летње и јесење радове у пољу. Мануелне радове временом замењују парне машине, којих се сећају наши старији суграђани.
Позивамо суграђане који су детињство провели на селу или сведочили различитим типовима обраде земље и обичаја да нам се придруже, поделе са нама своја сећања и понесу, уколико поседују, старе фотографије са овом темом из своје породичне архиве.