Projekcija filma Leptirica i predavanje Đorđa Kadijevića

U okviru izložbe Mlinovi na području srednjeg Banata od praistorije do 1941. godine u utorak, 17. aprila 2018. godine, u 18 časova u Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin biće upriličena projekcija filma Leptirica, a nakon projekcije sa početkom u 19 časova predavanje o filmu će održati naš čuveni reditelj, scenarista, istoričar umetnosti i likovni kritičar Đorđe Kadijević. Ulaz je slobodan.

U knjizi koja prati izložbu jedno posebno poglavlje posvećeno je narodnim običajima i verovanjima u vezi sa mlinovima:

„Veruje se da u ponoćnim časovima vampiri zalaze oko vodenice. Vuk Karadžić je zapisao narodno verovanje da se u vreme gladi oko vodenice skupljaju vampiri. O vezi vampira i vodenica svedoči i pripovetka Milovana Glišića Posle devedeset godina, zasnovana na tada još živim narodnim verovanjima, u kojoj je jedan od glavnih likova vampir Sava Savanović, koji ubija vodeničare u zarožanskoj vodenici. Ova pripovetka je nadahnula Đorđa Kadijevića da 1973. stvori (kao reditelj i scenarista) prvi srpski film strave i užasa, čuveno ostvarenje Leptirica.“

deo teksta iz kataloga, autor Dušan Marinković